23 Mart 2014 Pazar

Tsu'da Çilek Bahçesi

Tsu'da gittiğim en ilginç yerlerden biri Kouçiku Danşaku isimli çilek bahçesi idi [Orj: こうちく男爵いちご園 ,Uluslararası:Kouchiku Danshaku Ichigo-en]. Ayrıca, edindiğim en güzel deneyimlerden biri olduğunu da söyleyebilirim. 21 Mart cuma günü eşim, ben, oğlum, baldızım, bacanağım ve iki yeğen olarak yedi kişi gittiğimiz çilek bahçesinde hayatımda yemediğim kadar çilek yedim ve şimdiye kadar yediklerimin en lezzetlileriydi.

Kouçiku Danşaku'da, 3000 metre karelik bir alan içine kurulmuş olan yüksek seralarda çilek yetiştiriliyor ve bunların bir kısmı paketlenerek marketlere vs. dağıtılıyorken bir kısmı da ziyaretçilere sunuluyor. Ziyaretçiler randevu ile kabul ediliyor. Sabah saat 10'dan akşam 4'e kadar her saat başı yaklaşık yirmişer kişilik gruplar içeri alınıyor. Bir görevli gelip ziyaretçilere bilgi verdikten sonra herkes sıra sıra dizili olan çileklerin arasına dalıp dallarından topladıkları çilekleri afiyetle yiyorlar. Bir sayı ya da ağırlık sınırı olmaksızın 50 dakika boyunca midenizin alabileceği kadar çileği yiyebiliyorsunuz. Hatta bizim gibi saat 12'ye randevu alırsanız öğle yemeği niyetine de yiyebilirsiniz. Sonra yemek üzere ya da birilerine götürmek için yanınıza alıp dışarıya çıkarmanıza izin verilmiyor. Orada olduğunuz süre içinde yapabileceiniz tek şey, dallarındaki çileklerin olmuşlarından toplayıp afiyetle yemek.

Üç yaşından küçüklere ücretsiz olduğu için oğlum için ücret ödemedik. Bizim için kişi başı ücret 1400 JPY (~ 30 TL) idi. Şunu da belirteyim ki, Japonya'da meyve ücretleri çok çok pahalı. Meselâ, markette 70 liralık kavun var. Ya da Okayama'da bir şeftali yaklaşık 50 lira [1]. Elbette tamamı bu kadar uçuk fiyatlarda değil. Sadece özel üretim olanlar ya da seçme olanlar bu kadar yüksek fiyatlarda alıcı buluyor.

İlgili adresler:
http://www.koutiku-dansyaku.com/
https://www.kankomie.or.jp/event/detail_18844.html
_________________________________________________________________________________
[1] ilgili yazılar:
http://www.hayatinbencesi.com/2012/06/okayama.html
http://www.hayatinbencesi.com/2012/06/kibi-dango.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder