15 Mayıs 2013 Çarşamba

1Q84

1256 sayfalık bir kitap düşünün. Yaklaşık dört aylık bir dönemin anlatıldığı bu kitapta, birbirini on yaşında sevip, o yaştan beri görüşemeden otuz yaşına gelmiş iki insanın, yirmi senedir kalplerinde karşılıklı besledikleri aşk olsun. Ve bu iki âşık kitabın ancak 1214 üncü sayfasında tekrar buluşabilsin.

1Q84'te aşkın yanı sıra, cinayet, intikam, sevgi, dostluk, bağlılık, hüzün, heyecan ve birçok Haruki Murakami eserinde olduğu gibi sizi farklı dünyalara taşıyan doğa üstü varlıklar ve olaylar var. Bir sonraki adımda neler olacağı hakkında tahmin yürütemeyeceğiniz, ve bunun farkında olmanın içinizde yarattığı boşluğu merakın ve heyecanın doldurmasıyla sayfaları çevireceğiniz, sizi kendine sımsıkı bağlayan bir roman 1Q84. (İngilizce 'Q' harfinin telaffuzu, Japonca'da 'kyu' olan dokuz rakamının telaffuzu ile hemen hemen aynıdır. Ancak bu bilgi size kitabın içeriği hakkında hiçbir ipucu vermez.)

Aslında üç kitaptan oluşan 1Q84, Türkiye'de tek cilt halinde basılmış muhteşem bir Murakami eseri. Tek ciltlik basımına sahip olduğum üç kitaplık diğer bir eser olan Yüzüklerin Efendisi'ni iki kez okumuştum. Sizi kendine bağlayan ve anlatıldığı dünyanın içine çeken her iki eser de, okumaya başlamadan önce çok uzun olmalarının verdiği isteksizliği daha ilk sayfalarında silip atarak, bittiği zaman keşke bitmeseydi dedirten öykülere sahip.


Kitabın arka kapağında, içinden alınan şu sözlere yer verilmiş:
Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter, hayatın kurtulmuş demektir.
Genellikle kendisini satın aldırmak için en etkili cümleler ya da kitabın öyküsü hakkında bir ipucu niteliği taşıyan sözcükler seçilip konur arka kapağa. Ancak bu kitapta çok sayıda etkili sözler yazılmış ve bunların hangisini alırsanız alın, öykü hakkında bir ipucu veremez. Ben kitapta geçen sözlerden, etkilendiğim birkaç tanesini aktarmak istiyorum:

İnsanların büyük çoğunluğu gerçeklere inanmak yerine gerçek olmasını arzuladıkları şeylere inanırlar.
Açıklanmadığı zaman anlayamıyor olman, ne kadar açıklanırsa açıklansın anlayamayacağın anlamına gelir.
Doğru olanı yaptığından emin bir insan kadar aldatılması kolay biri olamaz.

Bu güzel kitaptan edindiğim kazanımları zihnimin bir köşesine yerleştirip, yeni bir kitap okumaya başlayacağım. Tüm kitap severlere 1Q84'ü, mutlaka okunması gereken bir eser olarak tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme