12 Mart 2013 Salı

Oğlumun Sünneti

Oğlum onuncu ayını doldurdu. Doldurduğunun ertesi günü, yani dün sünnetini yaptırdık.

Doktorun söylemleri ve edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, çocuk açısından en uygun sünnet olma döneminin 18 aylık olana kadar ya da 6 yaşından sonra olduğunu öğrenince olabildiğince erken yaptırmaya karar verdik. Aslında en uygun olanın 'yeni doğan sünneti' olduğunu biliyorduk ama Eren Japonya'da doğduğu için ve orada öyle bir adet olmadığı için bu imkana sahip değildik. Türkiye'ye döndükten sonraki ilk aylarda da iş arayışında olduğum için kaynak ayıracak durumda değildik. Biraz düzen tutturduktan sonra, dün bu işi bitirmiş olduk.

Aslında bizim çocukluğumuzda yapıldığı gibi tören yapma niyetimiz yoktu ama annemin heves etmesi sonrası küçük bir şeyler yapmaya karar verdik. Düşününce iyi de oldu. Hem bizler için bir hatıra oldu, hem de ileride oğlumdan gelecek bir takım soruların sayısını azaltmış olduk.


Ailem diyebileceğim kadar yakın Nezihe teyzemin ve Muammer amcamın katılımıyla küçük bir kutlama yaptık. Annemin hevesle aldığı giysi ve başına fazlasıyla büyük gelen şapka ile birlikte, 1984'te benim sünnetimde taktığım papyon ve 'Maşallah' yazısını da kullanarak oğluma 'sünnet çocuğu' havasını vermeye çalıştık. Ben o zaman 9 yaşındaydım ama oğlum henüz on aylık olduğu için ayakta resmini çekemiyoruz. Aradan geçen 30 sene hem resimlerdeki, hem de aynı papyon ve maşallah yazısı olmasına rağmen giysilerdeki farkı ortaya koyuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme