14 Şubat 2013 Perşembe

Sevgililer Günü ve Beyaz Gün

14 Şubatlarda benim kadar şanslı olan adam az vardır. Evliyim ama Sevgililer Gününü ya da hediye almam gerektiğini hatırlamam gerekmiyor. Hemen ne biçim bir adam olduğumu dilinize dolamayın ve önce okuyun.

14 Şubat Sevgililer Günü Japonya'da biraz farklıca gelenekleşmiş. Şöyle ki: kızlar, hanımlar değer verdiği erkeklere çikolata hediye ediyorlar. Bu erkekler onların sevgilileri ya da eşleri olabileceği gibi babaları, abileri, yakın arkadaşları da olabiliyor. Erkeklerin bir şey alması beklenmiyor. Çikolata mağazaları, pastaneler 14 Şubata özel çikolatalar hazırlayıp satışa çıkartıyorlar ve bayanlar bunları çok hızlı bir şekilde tüketiyor. Bu durum bayanlar açısından daha zor çünkü çikolata almaları gereken kişilerin sayısı arttıkça hem kim için nasıl bir çikolata seçeceklerini düşünmek durumundalar, hem de ekonomik durumlarını göz önünde tutmak zorundalar.

Sekiz yıldan beri bu durumun keyfini çıkartıyorum, zira eşim Japon. Evlenmeden önceki seneler de dahil olmak üzere eşimden çikolatalar alıyorum. Eşim Japonya'dayken de, Çin'de çalışırken de ve şimdi Türkiye'deyken her 14 Şubat bana çikolata almıştır. Ama artık Türkiye'de birlikte olduğumuzdan Sevgililer Gününü her 14 Şubat'ta beraber kutluyoruz.


Diğer taraftan, yine yaklaşık sekiz senelik arkadaşım Chie de 14 Şubatlarda bana Japonya'dan çikolatalar göndermiştir. Bugün için gönderdikleri de çok güzeldi. İşte yazının başında ne kadar şanslı olduğumu belirtmekteki diğer sebep budur. Bir diğer sebep ise, -yakın arkadaşlarım çok iyi bilir- çikolata düşkünü olan, çikolatasız bir günü geçmeyen, bir oturuşta bir kilo profiterol yiyen biri olan benim için 14 Şubatların bu sayede tam bir bayram haline gelmesidir. Ancak yaşım artık 38 olduğu için dikkat etmeye başlamam gerektiğini de hissetmiyor değilim.


Ne var ki, bu durumun benim için zor olan bir tarafı da var. Japonya'da 14 Mart için Beyaz Gün tanımlaması yapılmış. İşte bu Beyaz Gün, 14 Şubat'ın karşılığı oluyor. Yani Beyaz Günlerde erkekler de hanımlara çikolata alıyorlar. Ve bir bakıma 14 Şubatta aldıklarına karşılık vermeleri gereken bu günde, kendilerine kimlerin hediye verdiklerini hatırlamak durumundalar. Diğer taraftan o hanımların kendileri için girdiği sıkıntıları tahmin edip ona karşılık gelen bir çaba ve değer verdiklerini göstermek zorundalar. Benim için diğer zor tarafı ise şudur ki, bizim gündemimize girmeyen 14 Mart'ın özel bir gün olduğunu hatırlamam gerekiyor.

Bu satırları okuyan herkesin Sevgililer Gününü kutlar, mutluluklar dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder