26 Ekim 2012 Cuma

PS3'e Türkçe Güncellemesi

Ne de olsa her şey para!

PlayStation 3 Amerika ve Japonya'da 2006 sonlarında, Avrupa ve Türkiye'de ise 2007 başlarında satışa çıktı. Bendeniz ilk satın alanlardan biriyim. Hatta satışa çıkış tarihinden bir gün önce beni mağazadan aramışlardı, dağıtımın yapıldığını haber vermişlerdi ve o gün almıştım. Sony, 6 seneye yakın bir zaman dilimi içinde işletim sistemini Türkçe yapmak için hiç bir girişimde bulunmadı. Fince'den Norveççe'ye kadar, çok az konuşulan ülke dilleri ise başından beri seçenekler arasındaydı.

Ancak bugün yayımlanan 4.30 güncelleme sürümüyle artık Türkçe de seçenekler arasında. Bunun sebebini anlamak zor değil. Yaklaşık bir seneden beri PSN'den (Playstation Network) artık yeni çıkan PS3 oyunlarını satın alıp sisteme indirmek mümkün. PS3 çıktığından beri Türkiye'de -her şeyde olduğu gibi- dışarıda satılan oyunlar diğer ülkelerdeki satış fiyatlarının yaklaşık iki katı. Bu sebeple kullanıcılar (ben de dahil) oyunları yurtdışından alıyorlardı. Uğraşmak istemeyenler ya da haberi olmayanlar ise raftan alıp iki kat para veriyorlardı. Oyunların, raflarda yerini aldıkları ilk gün fiyatları yaklaşı 180 lira. Ancak PSN fiyatları 129 liradan açılıyor. Yurtdışında ise rafa konuş fiyatı neyse PSN fiyatı da aynı.

Geçenlerde arabada giderken radyoda bir haber vardı. Haberde oyunların internet üzerinden satın alımları gitgide artıyormuş ve Türkiye ise bu listenin başında yer alıyormuş. Durumlar böyle olunca Sony'nin aklı başına gelmiş olacak ki derhal yeni güncellemeye Türkçe'yi de ekleyivermişler. Önümüzdeki senelerde PS4 çıkarsa muhtemelen Türkçe ilk gün sürümünde olacaktır. Hatta Japonya ve Amerika ile aynı tarihte çıkartırlarsa bile şaşmamak gerekir.

2 yorum:

  1. kardeş sen raftaki 2 kat pahalı oyunları almazsan gider yurtdışından sipariş verirsen sektör için kötü olur Türkiyede oyun sektörünün gelişmesi için bandrollü oyun almalıyız

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Yorum için teşekkürler. Ancak raftaki fiyatlar ülkenin alım gücüne göre ayarlanmadığı sürece, ya da en azından uluslararası seviyede olmadığı sürece sektörde bir gelişme olmaz. Firmaların tamamı ürünleri dağıtıcıya verirken "tavsiye edilen raf fiyatını" bildirir. Bu fiyat 60USDdir. Ancak Türkiye'de neredeyse 100USD. Bu 40 USD ülkemizdeki aracıların daha fazla para kazanmak için fiyat artırması ile kendi ceplerine giren para ki vergi de dahildir. PSN'deki oyunlar da bu yüzden ucuz, zira vergi bile olmasına rağmen aracılar yok.

      Sil