17 Temmuz 2012 Salı

Sahilde Kafka'ya Göz Kırpmak

Oğluma ve eşime tekrar kavuşmama üç gün kaldı. Artık gerçek evlerine dönüyorlar. Bu bekleyiş döneminde oğlumun odasıyla ilgili tüm hazırlıkları, annemin de yardımıyla hemen hemen tamamladım. Sadece küçük birkaç ayrıntı kaldı. Bunlardan birini yarın, diğerlerini de eşim geldiğinde onunla birlikte yapacağım.

Son iki haftadır en çok yaptığım işlerden biri kitap okumak oldu. Cadde üzerindeki kafeye gidip kitabımı okuyarak bir şeyler içmeye kendimi iyice kaptırmış durumdayım. Murakami'nin Sahilde Kafka kitabını da bu dönem içinde bitirdim. Kitap 600 sayfadan fazla ama vaktimin yeterince fazla olması kısa sürede bitirmeme imkan verdi. Oğlum gelince böyle bir vakit bolluğu bulacağımı zannetmiyorum. Yine de henüz fırsat varken yeni bir kitaba daha başladım. Arkadaşım Chie'nin gönderdiği İngilizce bir kitap. Kaori Ekuni isimli bir başka Japon yazarın Twinkle Twinkle kitabı. Japon orjinalinin Türkçe çevirisi yok. Hatta bu yazarın hiçbir kitabı Türkçe'de yayınlanmadı. Bu yüzden okuma fırsatı bulduğum için kendimi şanslı sayabilirim.

Yazarın anlatımı gerçekten çok akıcı ve sürekli olarak girdiği ara notlar anlatımın akıcılığından hiçbir şey  kaybettirmediği gibi ana sebeplerinden birini de oluşturuyor diyebilirim. İlginç bir konusu var ve ben biraz da arkadaşımın bu kitabı okurken neler hissettiğini ve bana göndermek isteyecek kadar neler bulduğunu anlamaya çalışarak okuyorum.

Ancak Sahilde Kafka harika bir kitaptı. Şimdiye kadar okuduğum en iyi birkaç roman arasına rahatlıkla koyabilirim. İlginç bir rastlantıdır ki kitabın konusunun büyük bir kısmı da şu an Chie'nin yaşadığı Şikoku'da geçiyor. Japonya'da henüz gitmediğim yerlerden biri ama özellikle bu kitabı okuyunca gitme isteğim daha da arttı. Dahası aynı kitaptaki zavallı Bay Nakata gibi Honşu'yu Şikoku'ya bağlayan o büyük köprüden, mümkünse üstü açık bir araba ile geçmek istiyorum. Bir gün bunu mutlaka yapacağım. Ama şu anda geçmek zorunda olduğum daha büyük bir köprü var.....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme