1 Nisan 2012 Pazar

Atlas Tarih'e Uyarı Yazım

"E.Y. ve aynı konuda uyarıda bulunan diğer okuyucumuz Mutlu Sayar'a teşekkür ederiz. Yazım hatasından kaynaklı bir yanlışlık için özür dileriz."

Sağolsun, Atlas Tarih Dergisi bu ayki sayısında bana bir teşekkür göndermiş. Ancak hem istediğim gibi değil hem de bana söyledikleri gibi değil. Buna da biraz kızdım diyebilirim.


Geçen sayıda, dergi, ek olarak verdiği 'Osmanlı Savaşları Albümü' adlı kitapçığında Akka'da Napolyon'u durduran Osmanlı komutanını 'Cezzar Osman Paşa' olarak yazmıştı. Gerçekte Cezzar Ahmet Paşa'dır ve ben de bu konuda dergiye e-posta ile bir uyarı/düzeltme yazısı gönderdim. Bunun üzerine bana, derginin yayın yönetmeni Kansu Şarman'dan bir cevap geldi. Resimde de gördüğünüz gibi cevap şöyle: "...Gelecek sayıda uyarınızla birlikte bir düzeltme ve özür yayımlayacağız...". Ama uyarımı yayınlamamışlar.


Benim uyarım yerine başka birinin yazısını yayınlamışlar. Benim ismimi de geçiştirivermişler. Zira fark şu: E.Y. isimli kişi gayet yumuşak, bunu bir eleştiri olarak almayın, sizi çok seviyorum, yerim ben sizi tarzı bir yazı göndermiş. Bendeniz ise gayet eleştirel bir şekilde uyarmışım. Kusura bakmasınlar, çok iyi ettim. Zira o kitapçığı alıp bu sayıdaki düzeltmeyi okumayan kişiler Akka'da Napolyon'u durduran kişinin hâlâ hiç varolmamış Cezzar Osman Paşa diye biri olduğunu sanıyor. Biraz daha satalım diye ek olarak verdikleri dergileri, kitapçıkları insanlar ciddiye alıyor. Yanlış da yazılsa gerçek sanılıyor. Bu yüzden onları ciddiyete davet ettim. Benim uyarımı dergiye koymamaları hâlâ önemli değil ama bundan sonra işi ciddîye almalarını beklerim. Ne de olsa ben de bu dergiyi okuyarak bilmediğim bazı şeyleri öğreniyor olduğum zaman doğruluğundan şüphe duymak istemem. Ben yine de E.Y. isimli kişinin ek bir bilgi vermiş olduğundan dolayı yazısının yayınlanmış olduğuna kendimi inandırayım.

Ancak ben bir de, bahane olarak "yazım hatası" demelerine şaşırdım. Yazım hatası!! Ahmet yerine Ahmat yazılsa yazım hatası derdim; 'savaşı kazandı' yerine 'savaşa kazandı' yazılsa tashih hatası derdim. Ama bu resmen bilgi hatası .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme