29 Şubat 2012 Çarşamba

Selam Veren Çiçeğim, Bambu Orkidem

'Selam veren çiçek'...
2 sene önce Japonya'dan tohumunu alıp saksıda yetiştirmeye başladığım çiçeğin adının Türkçe tercümesi.

Japonca 'Ojigisou'.

Bir sene aradan sonra tekrar çiçek açtı. Hemen resmini çektim, zira çiçek sadece bir gün dalında kalıyor. Açmak üzere olan 6 tane daha tomurcuk var.

Bitkinin yapraklarına dokunduğunuz zaman yapraklar hemen kendini kapatıyor ve yaprakları taşıyan o dal kendini aşağıya eğiyor. Çiçek ismini bu özelliğinden alıyor, zira eğilerek selam verme şekli Japonlar'a ait.

Selam Veren Çiçeğimiz. Şu güzelliğe bakar mısınız..

*

Diğer taraftan geçen kış aldığımız 'bambu orkide'min bir dalından daha 'keiki'(yeni orkide filizi) çıkmaya başladı. Haftalar önce bir tanesini farkedip, neler yapmam gerektiğini internette araştırmıştım. Karşıma Pınar hanımın blogu çıktı. Kendisiyle mesajlaşıp bilgi aldım ve bu sayede yeni filizi başka bir saksıya taşıdım. Gayet güzel bir şekilde büyümeye devam ediyor ve ben çiçek verme zamanını sabırsızlıkla bekliyorum. Bu sayede yardımını aldığım Pınar hanıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Kendisinin blog sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bambu Orkidemiz, yeni filizimiz (keiki) sağdaki resimde

*

Malum eşim 2 haftadır Japonya'da ve çiçeklerle ilgilenme işi bana kaldı. Bu heyecanlı bekleyiş ve zorunlu hasret sürecinin güzel sonuçlanmasını gönülden istiyorum. Kafamda dolaşan binlerce düşüncenin verdiği stresi bu güzel çiçeklerle uğraşmak biraz olsun hafifletiyor.

1 yorum:

 1. Mutlu Bey,
  selam veren çiçeği daha önce görmüştüm ama Bambu orkideyi hiç görmemiştim.hemen araçtırmalara başlıyorum bir tanede ben alayim :)

  Evde olan 5 orkidemden 4ü malesef çürüdü. Sadece 1 tane si kaldı :(
  onada artık gözüm gibi bakıyorum.

  Sevgiler

  pınar

  YanıtlayınSil